Ny bro på plats

Ny träbro över Vrångsälven

Nu är den nya gångbryggan på plats över Vrångsälven mellan Charlottenbergs Shoppingcenter och Charlottenbergs Shoppingcenter Nord.

Den tidigare bron förolyckades i årets vårflod. Sedan dess har det saknats en hållbar passage mellan områdena, något som många besökare och invånare märkt av.

Vi har förståelse för att det känts som att processen tagit tid. En ny brygga behövde både beställas och tillverkas, samtidigt som flera berörda parter varit involverade i de godkännanden som krävts. Ärendet har hanterats skyndsamt och rättssäkert av samtliga inblandade, men vissa delar i processen behöver genomföras och kan inte förbises.

Den nya bron är stabil, fin och redo att användas. Så nu finns det åter en smidig förbindelse över älven som gör det enklare att ta sig mellan handelsområdena till fots.

2026-05-29